Paistes ja valutavad jalad – kuidas veenikompressioon aitab?

Kes vajavad veenikompressioontooteid?
Veenikompressiooni peaks hakkama kandma siis, kui on olemas esimesed märgid, mis viitavad veenilaiendite olemasolule. Jalgade nahapinnal n-ö ämblikuvõrguna jooksvad peenikesed veresooned või looklevana väljaulatuvad veenid viitavad algavale venoossele puudulikkusele. Sellisel juhul on soovitatav hakata kandma kompressioonpõlvikuid – või sukki. Need aitavad ennetada pidevate veeniprobleemide teket.
Kroonilise venoosse puudulikkuse olemasolule võivad viidata õhtul paistes ja valulikud jalad. Sel juhul on veenikompressioon vajalik, et leevendada erinevaid seisundist tingitud kaebusi, milleks võivad olla:
- õhtuti turses jalad
- jalakrambid
- jalgade külmetamine
- või liikumishäire
Pidevate ravimata veeniprobleemide tagajärjel võivad tekkida nahamuutused (tumenenud ja õhuke nahk) ning on oht haavandite tekkeks. Sellisel juhul vajavad veenid vähemalt teise astme kompressiooni.
Kroonilise venoosse haavandi olemasolul enam tavalisi kompressioontooteid kasutada ei saa. Vajalik on leida haavaraviks mõeldud veenikompressioon.
NB! Kompressioontoodete kandmisele on vähesel määral vastunäidustusi, palun konsulteerige arstiga. Raskemate veeniprobleemide korral saab arst väljastada veenikompressioonile retsepti.
Millised kompressioontooted on saadaval ITAK esinduskauplustes ja e-poes?
ITAK Terviseabivahendite kauplustes on saadaval lai valik kompressioontooteid nii kohapeal kui ka tellimiseks, et leida sobiv lahendus igale vajadusele.
- Istuva tööga inimestele sobivad õhemast materjalist kompressioon, näiteks Duomed Smooth või Jobst Elegance. Need libedad ja kerge läikega tooted on mugavad ja ilusad, olles heaks lahenduseks pidulikel puhkudel.
- Seisva ja füüsilise töö puhul peaks kompressioontoote materjal olema pisut paksem ja vastupidavam nagu on Jobst Opaque, tundliku nahaga inimestele sobib ka Mediven Cotton. Need tooted on pehmed ja naha vastas mugavad, pakkudes seejuures õiget kompressiooni ja tuge. Parimad valikud esmastele kompressioonikandjatele.
- Raske venoosne puudulikkus vajab jäigast materjalist kompressiooni ja selleks on loodud medi Duomed ja JOBST Classic. Sobib inimestele, kellel on tõsised veeniprobleemid ning vajavad kompressiooni haavandite ennetamiseks.
- Krooniliste venoossete haavanditega inimestele sobivad medi Circaid Juxtalite ja Jobst Ulcer Care. Need tooted on mõeldud selleks, et kompressiooni oleks võimalikult lihtne ja valutu jalga panna nii endal kui abistajal.
- Meeste jaoks on loodud eraldi tootesarjad Jobst for Men Ambition, Jobst for Men Explore ja medi Travel Men. Kompressioonpõlvikute muster meenutab soki mustrit ja taldades on imav kiht, mis hoiab jalad värskena.
Mis on õige kompressioontoote puhul oluline?
Jala veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse ravis on veenikompressioon hädavajalik sellest saate lugedal lähemalt ravijuhendist vajutades siia. Meditsiiniliselt sobivad kompressioontooted vastavad RAL GZ 387 standardile. See tähendab, et need on kootud ringkoes nii, et surve on suurem hüppeliigese piirkonnas ja väheneb jala ülemises osas.
Õigel tootel on välja toodud selle surveklass märgisega CCL. Tervisekassa soodustusega toode peab olema RAL standardi järgi vähemalt teise surveklassiga (CCL2). ITAK esinduskauplustes on lai valik RAL standardile vastavaid meditsiinilisi kompressioontooteid. Sobiva toote mõõtmisel ja valimisel on abiks ITAKi klienditeenindajad.
Esmakandja jaoks on oluline kompressiooniga harjumine. Esimestel päevadel võib see tekitada ebamugavustunnet ja sellisel juhul peaks toote jalast ära võtma. Järgmisel hommikul peaks siiski kompressioonraviga jätkama. Niimoodi harjuvad jalad uue olukorraga ja veenilaienditest tekkinud mured hakkavad leevenema.
Kompressioon asetatakse peale alati liikuvaks ajaks. Tavaliselt pannakse jalga hommikul ja võetakse ära õhtul enne magama minekut. Jalgade naha hoidmiseks tuleks seda õhtul kreemitada mõne niisutava kreemiga, sest kompressioontooted koorivad nahka.
Veenisukkade ja – põlvikute jalga saamine võib osutuda üsna keeruliseks. Õnneks on selle jaoks loodud erinevaid abivahendeid (sukaraam, libisokk, vastavad kindad) ja neid saab osta koos kompressioontoodetega. Toote jalga panemisel ja ära võtmisel on vajalik jälgida, et seda ei lõhuks ära pikad küüned, sõrmused või käevõrud.
Kompressioontoote esmakordsel soetamisel konsulteeri ITAK esinduskaupluste spetsialistidega.