Mida peaks teadma ratastoolikasutaja abistaja?

14.12.2018
IMGP0862-1200x798.jpg

Paljud inimesed kasutavad ratastooli, sest nad ei suuda iseseisvalt kõndida. Ratastool annab inimesele võimaluse parandada oma elukvaliteeti, suurendades tema iseseisvust igapäevategevustes, näiteks võimaldab käia tööl või koolis, nautida õueskäimist, käia kinos, teatris, poes ja teistes asutustes.

Miks peaks teadma, kuidas aidata ratastoolikasutajat? Sest ta võib vajada sinu abi. Näiteks ukselävepakust ülesaamiseks, astmest üles või allasaamiseks, autost väljumisel ja sisenemisel. Enne appi ruttamist tee endale kindlaks ratastooli kasutaja vajadused ja kuidas ratastooli funktsioonid töötavad. Küsi ratastooli kasutajalt, millist abi ta vajab. Kohtle ratastoolis istujat lugupidavalt ja arvesta, et tema taga seistes ei näe ta sind ega asju nii, nagu sina neid näed. Selgita oma tegevust, enne kui tegutsema asud.

Vaata üle ratastool, selle osad ning kuidas neid kasutada. Mõtle küsimustele: kas see ratastool on kasutajale mugav? Kas see on sobiv tegevuse sooritamiseks? Kas see on heas seisukorras? Kas pidurid töötavad korralikult? Kas kummide seisukord on hea? Kas jalatoed on olemas ja õigel kõrgusel? Kas ratastooli rihmad on kinnitatud tugevasti raami külge? Appi tõtates hinda enda võimeid ja tegevuspiiranguid. Ole kindel, et sa oled piisavalt tugev ja tead, kuidas abistada. Kahtluste korral kutsu abistama keegi kõrvalolijatest. Õpi selgeks, kuidas ratastooli lahti võtta, kokku panna transportimiseks (eemalda padi ja kasuta pidureid, et rattad ei pöörleks) ja hoiustada. Ratastooli pikaajalisel kasutamisel on vaja regulaarselt kontrollida pidurite, rataste ja raami korrasolekut. Hoia ratastooli kuivas kohas. Ära seda ise remondi!

Ole kindel, et ratastoolis istuja tunneks end turvaliselt ja mugavalt. Jälgi, et ratastoolis istuja käed ja jalad oleksid tugedele toetatud ning tema riided poleks kuskile vahele takerdunud. Jalatoed peavad olema korralikult fikseeritud, enne kui ratastooli kasutada. Jalatoed peavad olema kõrvale lükatud, kui kasutaja istub ratastooli või tuleb sealt ära. Ratastooli kasutaja ei tohi kunagi astuda jalatoe plaatide peale, sest ratastool kaldub ette ja toeplaadid võivad murduda. Jalgade asendit tuleb regulaarselt kontrollida, et jalad ei vajuks maha ega takerduks esirataste taha.

Raskete kottide asetamine taha käepidemete külge on keelatud, see viib ratastooli tasakaalust välja.

Hinda tegevust ja sellega seonduvaid riske. Tee kindlaks kui palju suudab ratastooli kasutaja kaasa aidata. Õpi abistama ratastooli kasutaja siirdumistegevusi turvaliselt, näiteks ratastoolist voodi peale või autosse. Kasuta ratastooli pidureid. Lükka need kõrvale või eemalda jalatoed siirdumistegevuse ajaks.

Hoia käepidemetest, kui toolis istuja nihutab end ratastoolis ettepoole või siirdub teisele tasapinnale. Ratastooli kasutaja võib vajada sinu tuge tasakaalu hoidmisel. Siirdumistel võib abivahendina kasutuses olla tugivöö aasadega, libistuslaud või pööramisplaat. Abivahendite valesti kasutamine võib olla ohtlik.

Ratastoolis istuja mugavus ja turvaline eskortimine sõltub sinust. Ratastooli lükkamisel kasuta mõlemat kätt. Lükka rahulikult ja sujuvalt, väldi kiirustamist ning järske pöördeid. Ratastooli liiga taha kallutamine on ohtlik, ära kalluta mitte kunagi ratastooli ette suunas.

Leia ratastoolid ITAKu kodulehelt

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD

Save Your Cart
Share Your Cart