Liikumisabivahend vajab regulaarset hooldust
Liikumisabivahendit tuleks aeg-ajalt hooldada, et see täidaks enda funktsiooni, oleks turvaline ja peaks hästi vastu. Loe lähemalt, kuidas oma liikumisabivahendit töökorras hoida ning millal tuleks see hooldusesse või remonti viia.
KUIDAS HOIDA LIIKUMISABIVAHEND TÖÖKORRAS?
Liikumisabivahendi töökorras hoidmine ja selle eluea pikendamine algab sihipärasest kasutamisest. Allpool toome välja ka mitmeid muid olulisi tähelepanekuid, mida on kasulik silmas pidada abivahendi igapäevasel kasutamisel.
Ratastoolid, rulaatorid ja tugiraamid, lastekärud
RATTAD
- Hoia rattad puhtana! Kui rattavõllide ümber koguneb karvu, tuleks neid sealt regulaarselt eemaldada. Vastasel juhul on oht, et karvad rikuvad laagreid ja ratas ei veere enam vabalt.
- Veendu, et kummides oleks õige rõhk! Tühjade kummidega ei pea üldjuhul ka pidurid. Liiga täis kummid võivad aga minna katki.
- Jälgi rattamustri kulumist! Kui muster on kulunud, siis muutub ratas libedaks. Kulunud rehvid tuleb lasta välja vahetada.
- Jälgi, et kodarad oleksid terved! Katsu aeg-ajalt kodaraid ja veendu, et nende hulgas ei oleks väga lõtvasid ja katkiseid.
PIDURID
- Veendu, et pidurid oleksid töökorras! Abivahendiga liikudes pidurdatakse hoo maha võtmiseks sageli ning selle tõttu võivad pidurid ajaga kuluda ning vajada pingutamist või välja vahetamist.
- Ära kasuta ratastooli pidureid sõidu ajal! Ratastooli pidurid ei ole mõeldud kasutamiseks sõidu ajal ning seda tehes kuluvad väga kiiresti nii piduriklotsid kui ka kummid. Seisupidureid võib kasutada vaid ratastooli fikseerimiseks, kui ratastool on juba seisma jäänud. Liikumisel ja seismajäämisel peab toolis istuja kasutama ratastel asuvaid rõngaid.
NB! See ei kehti transporttoolide kohta, millel polegi suuri veorõngastega rattaid. Sellistel toolidel on tavaliselt pidurilingid lükkamissangadel ja abistaja võib neid pidureid kasutada ka sõidu ajal.
ISTMED
- Hoia selja- ja istmekatted puhtana! Eemaldatavaid istmekatteid saab mugavalt pesumasinas pesta.
- Jälgi, et istmenahad ei oleks liigselt välja veninud! Välja veninud istmenahad ei pruugi tagada õiget istumisasendit.
RAAM
- Hoia raam puhtana! Raami puhastamine niiske lapiga ei võta sugugi palju aega.
- Jälgi, et raamil poleks mõrasid! Kui abivahendit kasutatakse tihti rasketes tingimustes (nt treppidel, kõrgetel äärekividel) tuleks kontrollida võimalikke mõrasid raamil, eriti keevituskohtade läheduses. Katkise raamiga abivahend ei ole turvaline.
AKU
- Pane elektrilise abivahendi aku alati pärast sõitmist laadima! Akud vajavad regulaarset laadimist isegi siis, kui abivahendit pikemat aega ei kasutata. Vastasel korral võivad need lakata korralikult töötamast ning sellisel juhul tuleb aku uue vastu välja vahetada.
Kepid, kargud, ratasteta käimisraamid
- Jälgi, et kummiotsa muster ei oleks liiga kulunud! Abivahend võib muutuda libedaks ja siis ei ole sellega enam turvaline liikuda.
MILLAL VAJAB LIIKUMISABIVAHEND HOOLDUST?
Hooldamata abivahend ei täida hästi enda funktsiooni ning ei pruugi olla turvaline.
Vii enda liikumisabivahend hooldusesse, kui:
- sellega on raske liikuda
- pidurid ei tööta enam hästi
- rattakummide muster on kulunud ja need on muutunud libedaks
- ilma ratasteta abivahendil on kummiotsa muster kulunud ja see on muutunud libedaks
- raamil esineb mõrasid
- rattakodarad on lõdvad või katkised
- aku ei tööta hästi
TOO ABIVAHEND HOOLDUSESSE VÕI REMONTI
Nii isiklikke kui meilt laenutatud invaabivahendeid saab tuua hooldusesse ja remonti kõikidesse ITAKi teeninduspunktidesse. Selleks võta ühendust endale lähima teeninduspunktiga või mine koos abivahendiga kohale. Vajadusel saab tehniku ka koju kutsuda – sellega kaasneb täiendav transporditasu.
Tartus, Jõhvis ja Narvas on kohapeal olemas abivahendi tehnikud. Väiksemate tööde korral võib abivahendi tagasi saada isegi tunni jooksul või samal päeval, olenevalt töö mahust ja tehniku ajalistest võimalustest. Kindluse ja mugavuse mõttes soovitame hoolduseks aja broneerida. Aeganõudvamate tööde puhul pakume hoolduse ajaks asendustoodet ning võtame ühendust niipea, kui remont on valmis.
Jõgeva, Põlva, Võru, Valga ja Viljandi teeninduspunktidesse pöördudes võib remont veidi kauem aega võtta, kuna keerulisemateks töödeks saadetakse abivahendid suurematesse teeninduspunktidesse. Ooteaja pärast pole aga põhjust muretseda, kuna hoolduse ajaks anname kliendile kasutada asendustoote või võimalusel vahetame remontivajava abivahendi uuema vastu välja.
MEILT LAENUTATUD ABIVAHENDILE ON HOOLDUS JA REMONT TASUTA
ITAKist laenutatud abivahenditele on hooldus ja remont meie teeninduspunktides tasuta. Tehnikut saab ka koju kutsuda, kuid sellisel juhul lisandub kokkuleppeline transporditasu.
Kui laenutatud abivahend on juba pikalt kasutusel olnud, kulunud ja ei täida enam hästi oma funktsiooni, on võimalik see tasuta välja vahetada uuema ja turvalisema vastu.
Isikliku abivahendi remont on tasuline ning selle hind sõltub konkreetsest tööst.
VÕTA ÜHENDUST ABIVAHENDI TEHNIKUGA
Kui sinu liikumisabivahend vajab remonti või hooldust, võta ühendust endale lähima ITAKi teeninduspunktiga või meie abivahendi tehniku Tõnisega:
Tõnis Vihmand
Tel. 737 00 79
tonis@itak.ee