Kuidas muuta köögitoimingud liikumisraskusega inimesele lihtsamaks?

01.03.2024
Kuidas-muuta-koogitoimingud-lihtsamaks-liikumisraskustega-inimesele-1200x800.jpg

Kuidas kohandada kööki nii, et see oleks kasutajasõbralik ka olukordades, kus inimene võib olla piiratud liikumisega, näiteks pärast insulti või kui keha üks pool on nõrgem või halvatud? Millised lahendused aitavad tagada, et ka ratastoolis istuvad inimesed või eakad, kelle jõud hakkab raugema, saaksid köögis iseseisvalt hakkama? Tänapäeval on mitmeid tõhusaid lahendusi, mis võimaldavad liikumisraskustega inimestel iseseisvalt köögitoimingutega hakkama saada, seda nii abivahendite kui ka spetsiaalse köögimööbli abil. Kõigest sellest ja paljudest muudest köögikohanduste võimalustest saad lugeda järgnevast artiklist.

Iseseisvuse olulisus haiguse ajal

Insult, Parkinsoni tõbi, Sclerosis multiplex– need on vaid mõned haigused, mille tõttu võib iseseisvalt söömine või söögi valmistamine olla raskendatud või lausa võimatu. Üks ühine eelnimetatud haigusest tulenevaid sümptome on käte värisemine. Haigusest tulenevalt võivad tekkida jäsemete nõrkus, lihasjäikus, tasakaaluhäired, mis omakorda ajendavad ratastooli kasutama. Insuldi puhul tekib sageli ka ühe keha poole halvatus.

Igaühe jaoks meist on oluline olla võimalikult iseseisev ja saada hakkama erinevate isiklike igapäevatoimingutega. Iseseisvus aitab inimesel tunda end täisväärtuslikuna ja edendab üldist rahulolu ning heaolu. Lisaks võivad isegi väikesed tegevused nagu toidu valmistamine ja söömine aidata parandada enesetunnet. Kui need võimalused aga ära kaovad võivad tekkida rusuvad tunded ning hirm iseseisvust kaotada ja teistele koormaks jääda. Seda peaks aga kindlasti vältima.

Millised abivahendid muudavad köögitoimingud lihtsamaks?

Söögiriistad

Söögiriistad võib kaudselt jagada kahte gruppi – kerged ja rasked. Kerged söögiriistad sobivad inimestele, kellel puudub kätes jõud. Need söögiriistad on kerge käepidemega ja suure läbimõõduga. Käepideme üks pool on lamedam, et vältida kahvli, noa või lusika keerlemist käes.

Rasked söögiriistad kaaluvad rohkem, kui tavapärased kahvlid, noad ja lusikad ning seetõttu sobivad hästi kasutamiseks inimestele, kel esineb käte värinat. Raskus aitab vähendada värinat, mistõttu söögiriista liigutamine on sellega stabiilsem ja kontrollitum.

liikumisraskused, söögiriistad, lusikas, nuga
Rasked söögiriistad sobivad hästi inimestele, kel esineb kätes värinat.

Selliseid kahvleid, nuge ja lusikaid on võimalik vajadusel paaril korral painutada soovitud nurga alla.

Igapäevaseid köögitoiminguid hõlbustab veel spetsiaalse käepidemega nuga. Universaalne kööginuga on ergonoomilise käepidemega, mistõttu lõikamine nõuab vähem lihasjõudu ning väheneb pinge ja koormus käele. Noa käepide on valmistatud väga hästi haakuvast materjalist, mis lihtsustab haaramist ja tagab noa kasutamise turvalisuse.

Söögipõlled

Hügieeni tagamiseks söögiaegadel võib kasutada söögipõllesid, mida on saadaval nii ühekordsetena kui ka pestavatena. Praktiline ühekordne söögipõll on varustatud taskuga, kuhu toit saab koguneda ja need on varustatud ka tagant seotavate paeltega. Korduvkasutatav söögipõll on varustatud kaela tagant trukkidega kinnitamise võimalusega ning talub üle 150 pesutsükli.

Joogitopsid

Sobiv joogitops lihtsustab vedeliku ja vedelama toidu tarbimist ilma, et suur kogus korraga kurku satuks või maha tilguks. Joogitopse on võimalik kohandada vastavalt vajadusele. Näiteks saab neid kombineerida vedeliku või pudru/püree kaanega. Vajadusel saab tellida mõlemad kaaned koos topsiga komplektis. Tee ja vedeliku kaanel on väiksem auk ning pudru ja püree jaoks on olemas ka suurema läbilaskega kaas.

Taldrikud ja kausid

Kui esineb käte värinat või töötab ainult üks käsi, siis tavaliselt pole söömine taldrikult kõigile sobiv lahendus. Õnneks on saadaval erineva kujuga taldrikuid ja kausse. Laia ääre ja kõrge servaga taldrik või kauss on mugav valik, kuna see hõlbustab söömist ühe käega või kätevärina korral. Kõrge äär võimaldab toidu lihtsalt söögiriistale asetada, vähendades riski toidu mahakukkumisele.

Taldrikut ja kaussi saab lauale kinnitada iminapa abil. Lisaks on iminapp eemaldatav, võimaldades neid mugavalt pesta nõudepesumasinas ja kasutada mikrolaineahjus. Need söömistarvikud pakuvad mugavust kasutamisel, kuna ei libise ega lase toidul maha kukkuda, tagades seeläbi piisava puhtuse ja iseseisva söömise võimaluse. Igaüks saab valida sobiva lahenduse, kuna ITAKi tootevalikus on laia ääre ja kõrge servaga taldrik, kõrge äärega kauss ning taldriku ääris, mida saab kinnitada olemasoleva tavalise taldriku või kausi äärele.

Muud köögitarvikud

Kui jõud kätes on vähenenud ja haaramine on raskendatud, kuid soov köögis toimetada on suur – millised abivahendid võiksid olla tänuväärseks abiks?

  • Käärid – Iseavanevad käärid vedruga, tänu millele jääb enda pingutuseks vaid kääriterad kokku suruda, haarde vabastamisel avanevad käärid ise.
  • Pudeli/purgiavaja – Pudelite ja purkide avamisega on tihti raskusi ka inimestel kellel kätes piisavalt jõudu ja stabiilsust. Purgiavajal on kaks rööbast, et avada erinevas mõõdus pudeleid ja purke. Libista purgikaas rööpasse ja purki keerates lukustub purgi kaas. Purgiavaja ongi justkui lisa kätepaar, mille saab lihtsalt kinnitada laua ääre alla või köögikapi külge.
  • Käepide – Kui kätes ei ole enam piisavat jõudu, siis on keeruline avada kraane, mille puhul tuleb kasutada tugevalt keeramist. Spetsiaalse käepidemega saab lihtsalt ja mugavalt avada erinevaid kraane. Käepide tuleb asetada olemasoleva kraani keeratavale osale nagu müts pähe. Pikendatud käepide aitab kergemini raskust jaotada ning sedasi omal jõul siiski kraane avada.
  • Lõikelaud ühe käega kasutamiseks – Lõikelaual on kaks vertikaalsete tihvtidega kaldu nurka ja libisemisvastane lõikepind. See võimaldab näiteks võileibu valmistada ja lõigata vaid ühe käega ning tagab, et leib ei libise. Lõikelaua esiosa saab asetada üle laua või leti ülemise serva, nii et see ei liiguks kasutamisel.
  • Haarats – Kui hästi ei ulatu vajaminevate asjadeni, siis on haarats heaks abivahendiks asjade tõstmisel ja haaramisel.

Erilahendusega köök

Ratastooli kasutajale kohandatud köök võib olla tõeliselt elumuutev lahendus. Selleks et muuta köögis toimetamine mugavaks ja ligipääsetavaks ratastooli kasutajale võib kaaluda mööbli lahendusi nagu elektriliselt liigutatavad köögikapid ja -tasapinnad. Need võimaldavad mugavalt reguleerida mööbli kõrgust ja lihtsustada ligipääsu köögitarvikutele. See mitte ainult ei suurenda kasutusmugavust, vaid võimaldab ka iseseisvat toimetulekut köögis, tagades kasutajale suurema vabaduse ja võimalused.

 

Soovitused köögis paremini toimetamiseks:

  • Hoia köögipind puhtana, et saaks mugavalt ja ohutult süüa valmistada
  • Hoia põrand puhtana, et ei oleks libastumise, komistamise või ratastooliga takerdumise ohtu! Säiliks ohutu ligipääsetavus.
  • Aseta vajaminev käepärasele kaugusele
  • Kui ei ole võimalik sööki ise valmistada, lase abistajal toit ja söögitarvikud lauale valmis panna
  • Soeta spetsiaalsed abistavad köögitarvikud lihtsustamaks söögitoiminguid

ITAKi toodetega saate mugavalt tutvuda meie e-poes ja kauplustes!

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD

Save Your Cart
Share Your Cart