Kuidas vältida kodus eaka kukkumist ja suurendada tema iseseisvust

29.03.2019
sd.png

Eaka igapäevaelu muudavad turvalisemaks ja lihtsamaks tänuväärsed abivahendid.

Abivahendid suurendavad eaka iseseisvust igapäevatoimingutes. Eriti just liikumisraskustega inimestel, et ära hoida libisemist, komistamist ja kukkumist. Anname nõu, kuidas vähendada kodus kukkumisohtu ning milliste abivahenditega enda või lähedase igapäevaelu ohutumaks ja mugavamaks muuta.

Magamistuba

Voodi kõrvale võiks püsti tõusmiseks ja tasakaalu hoidmiseks panna kas kitse (kõrge tugiraam) või rulaatori. Niimoodi on püsti tõusmiseks ja stabiilseks liikumiseks tugi alati
olemas. Rulaator on hea abivahend ka õues liiklemiseks, kui kõndimisel peaks vaja minema lisatuge. Kui voodist tõustes on tualetti minekuga väga kiire, võiks kaaluda voodi kõrval tualetitooli kasutamist. On mudeleid, mis on kaetud pehme plaadiga ja mida saab lisaks kasutada tavalise istmena, et sellel näiteks riietuda.

Mõlemat abivahendit saab ITAKist nii osta kui ka laenutada!

Haarats on kasulik abivahend igas ruumis ning hea esemete haaramiseks maast ja kõrgelt juhul, kui liigutused on raskendatud, eriti pärast haigestumist või operatsiooni. Selle võib kinnitada näiteks ratastooli või rulaatori külge, et haarats oleks igapäevatoimingute juures kaasas ja hõlpsalt kättesaadav.

Vannituba ja WC

Tualett ja vannituba võivad olla eakale inimesele majapidamises kõige ohtlikumad kohad. Libedad põrandad, kõvad keraamilised pinnad ja kitsad nurgad muudavad liikumise keeruliseks ning seal võib kergesti kukkuda, end tõsiselt vigastada. Vannis libisemise vältimiseks kasuta vanni põhjas või dušikabiinis libisemisvastast matti. Tihti juhtuvad õnnetused just vanni ja dušinurka sisenedes või sealt väljudes, kuna pinnad on libedad ja tihti seebisedki. Vanni põhja asetataval matil on nuppudega mitmetasandiline struktuur. Turvatundele lisaks pakub viimane ka mõnusat tallamassaaži. Libisemisvastane matt dušinurgas või vannipõhjas aitab eakal inimesel ennast pesemistoimingutes kindlamalt ja turvalisemalt tunda.

Paigalda vannituppa ja tualetti tugikäepidemed. Paljud eakad kasutavad tualetis ja vannitoas tõusmiseks või enda istuma sättimiseks soojendustoru või ruumis leiduvaid esemeid. Õigesti paigaldatud käepide muudab need toimingud märksa turvalisemaks, aitab hoida tasakaalu ja muudab ka madalalt istmelt tõusmise märksa kergemaks. Tugikäepidemed sobivad neile, kellel on piisavalt jõudu, et hoida tugikäepidemest kinni. Tugikäepide võiks olla libisemisvastase kattega, seinast erinevat värvi, et seda paremini näha oleks ja kindlasti tugevalt kinnitatud.

Kui WC-potile istumine ja sealt tõusmine on raske, võiks kasutada potikõrgendust, mis hõlbustab potile istumist ja püsti tõusmist, sest selleks ei pea kasutama nii palju lihasjõudu. Potikõrgendus ei takista teistel inimestel potti kasutamast ning kõrgendust ei ole vaja eemaldada.

Dušinurga võiks varustada spetsiaalse tooliga, mis pakub stabiilsust neile, kellel on raskusi tasakaalu hoidmisega ning kes ei suuda pikalt püsti seista. Dušitool võimaldab ennast mugavas ja turvalises asendis pesta. Tool on kaalult kerge ja seda on lihtne puhastada. Heal dušitoolil on all ka kummiotsikud, mis vähendavad kukkumise riski, ning selle kõrgus on lihtsasti reguleeritav.

Vanni sisenemisel on hea kasutada tugikäepidemega vanniastet. Kui eakas kasutab pesemistoiminguteks vanni, peab ta nii sisenemisel kui ka väljumisel astuma üle kõrgest vanniäärest. See võib olla raske ja ohtlik neile, kellel on probleeme tasakaaluga ning kelle liikumine on raskendatud. Turvalisuse tagamiseks on vanni siirdumisel hea kasutada käetoega vanniastet. Tugikäepidemega vanniaste on reguleeritava raamiga ning seda saab kinnitada mõlemale poole vanni.

Köök

Köögis on abimeesteks mitmed seadmed: näiteks avajad, mis lihtsustavad kaane ja korgi mahasaamist purkidelt ning pudelitelt. ITAKi tootevalikus on lisaks mitmesuguseid söögiriistu, mis söömistoiminguid lihtsustavad. Näiteks kõrgendatud servaga kausid ja taldrikud, mis lihtsustavad söömist kätevärina korral, ning pööratavad lusikad, kahvlid ja noad, mida saab vajadusel sobiva nurga alla pöörata. Vaata tooteid SIIT  ja SIIT.

Kõik artiklis kirjeldatud tooted ja palju muud leiad www.itak.ee või külasta meid Tartus, Võrus, Põlvas, Viljandis, Jõgeval, Valgas, Jõhvis või Narvas.

Kui sul on küsimusi abivahendite valiku või kasutamise kohta, helista palun numbril 737 0070 või kirjuta info@itak.ee

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD

Save Your Cart
Share Your Cart