Avatud-2.jpg

10.03.2021

ITAKi kauplused üle Eesti jäävad avatuks tavapärastel aegadel!

Meditsiiniseadmete ja abivahendite ettevõtted saavad jätkata tegevust lahtiolekuaja piiranguta, küll aga tuleb sellegi poolest järgida ettevaatlusabinõusid.

Külastades ITAKi kaupluseid, palun desinfitseeri sisenedes käed ja kanna maski. Samuti proovi hoida teiste klientidega vähemalt 2-meetrist vahet. Ohutuse tagamiseks jälgime, et kaupluse täituvus jääks kuni 25 %, mistõttu palume Teilt ka kannatust ja vajadusel valmisolekut oodata kaupluse ukse taga, kuni sees olevad kliendid on väljunud. Teeme endast parima, et järjekordade tekkimist vältida.

ITAKi kauplustes saab korraga viibida:

  • Tallinnas Lasnamäe kaupluses (Tähesaju tee 31) 14 inimest
  • Tallinnas Õismäe kaupluses (Õismäe tee 1b) 4 inimest
  • Tartus Ringtee kaupluses (Ringtee 1) 4 inimest
  • Tartus Jaama kaupluses (Jaama 76) 4 inimest
  • Võru kaupluses (Jüri 19a) 2 inimest
  • Põlva kaupluses (Puuri tee 1) 2 inimest
  • Jõgeva kaupluses (Ristiku 3) 2 inimest
  • Viljandi kaupluses (Jakobsoni 4a) 2 inimest
  • Valga kaupluses (Kesk 8) 2 inimest
  • Jõhvi kaupluses (Rakvere 3) 4 inimest
  • Narva kaupluses (Aleksander Puškini 11) 4 inimest

Hoiame enda tervist ja üksteist!

Desinfitseeri käed desinfitseerimisvahendid on olemas kõikides kauplustes
Kanna maski, et kaitsta end ja teisi maski kandmine on kohustuslik kõikides avalikes siseruumides (v.a. alla 12-aastastele lastele või juhul, kui maski kandmine ei ole tervislikel põhjustel või erivajaduse tõttu võimalik).
2+2 reegel hoia vahet teiste inimestega nii siseruumides kui ka välitingimustes. Koos saavad liikuda kuni kaks inimest, kes peavad teistest inimestest hoidma kahemeetrist vahemaad. (Piirang ei kehti koos liikuvale perekonnale)
Kaupluse täituvus 25%kõikides kauplustes tuleb tagada täituvus kuni 25% ulatuses ning sealhulgas jälgida ka 2+2 reeglit.

 Täpsemalt saad üle-eestilistest piirangutest ja reeglitest lugeda Terviseameti kodulehelt.

Paistes-ja-valutavad-jalad-–-kuidas-veenikompressioon-aitab-01.jpg

03.04.2025

Kes vajavad veenikompressioontooteid?  

Veenikompressiooni peaks hakkama kandma siis, kui on olemas esimesed märgid, mis viitavad veenilaiendite olemasolule. Jalgade nahapinnal n-ö ämblikuvõrguna jooksvad peenikesed veresooned või looklevana väljaulatuvad veenid viitavad algavale venoossele puudulikkusele. Sellisel juhul on soovitatav hakata kandma kompressioonpõlvikuid – või sukki. Need aitavad ennetada pidevate veeniprobleemide teket. 

Kroonilise venoosse puudulikkuse olemasolule võivad viidata õhtul paistes ja valulikud jalad. Sel juhul on veenikompressioon vajalik, et leevendada erinevaid seisundist tingitud kaebusi, milleks võivad olla:

  • õhtuti turses jalad
  • jalakrambid
  • jalgade külmetamine
  • või liikumishäire

Pidevate ravimata veeniprobleemide tagajärjel võivad tekkida nahamuutused (tumenenud ja õhuke nahk) ning on oht haavandite tekkeks. Sellisel juhul vajavad veenid vähemalt teise astme kompressiooni.  

Kroonilise venoosse haavandi olemasolul enam tavalisi kompressioontooteid kasutada ei saa. Vajalik on leida haavaraviks mõeldud veenikompressioon.

NB! Kompressioontoodete kandmisele on vähesel määral vastunäidustusi, palun konsulteerige arstiga. Raskemate veeniprobleemide korral saab arst väljastada veenikompressioonile retsepti. 

Millised kompressioontooted on saadaval ITAK esinduskauplustes ja e-poes? 

ITAK Terviseabivahendite kauplustes on saadaval lai valik kompressioontooteid nii kohapeal kui ka tellimiseks, et leida sobiv lahendus igale vajadusele.

  • Istuva tööga inimestele sobivad õhemast materjalist kompressioon, näiteks Duomed Smooth või Jobst Elegance. Need libedad ja kerge läikega tooted on mugavad ja ilusad, olles heaks lahenduseks pidulikel puhkudel. 
  • Seisva ja füüsilise töö puhul peaks kompressioontoote materjal olema pisut paksem ja vastupidavam nagu on Jobst Opaque, tundliku nahaga inimestele sobib ka Mediven Cotton. Need tooted on pehmed ja naha vastas mugavad, pakkudes seejuures õiget kompressiooni ja tuge. Parimad valikud esmastele kompressioonikandjatele. 
  • Raske venoosne puudulikkus vajab jäigast materjalist kompressiooni ja selleks on loodud medi Duomed ja JOBST Classic. Sobib inimestele, kellel on tõsised veeniprobleemid ning vajavad kompressiooni haavandite ennetamiseks. 
  • Krooniliste venoossete haavanditega inimestele sobivad medi Circaid Juxtalite ja Jobst Ulcer Care. Need tooted on mõeldud selleks, et kompressiooni oleks võimalikult lihtne ja valutu jalga panna nii endal kui abistajal. 
  • Meeste jaoks on loodud eraldi tootesarjad Jobst for Men Ambition, Jobst for Men Explore ja medi Travel Men. Kompressioonpõlvikute muster meenutab soki mustrit ja taldades on imav kiht, mis hoiab jalad värskena.  

Mis on õige kompressioontoote puhul oluline? 

Jala veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse ravis on veenikompressioon hädavajalik sellest saate lugeda lähemalt ravijuhendist vajutades siia. Meditsiiniliselt sobivad kompressioontooted vastavad RAL GZ 387 standardile. See tähendab, et need on kootud ringkoes nii, et surve on suurem hüppeliigese piirkonnas ja väheneb jala ülemises osas.

Õigel tootel on välja toodud selle surveklass märgisega CCL. Tervisekassa soodustusega toode peab olema RAL standardi järgi vähemalt teise surveklassiga (CCL2). ITAK esinduskauplustes on lai valik RAL standardile vastavaid meditsiinilisi kompressioontooteid. Sobiva toote mõõtmisel ja valimisel on abiks ITAKi klienditeenindajad. 

Esmakandja jaoks on oluline kompressiooniga harjumine. Esimestel päevadel võib see tekitada ebamugavustunnet ja sellisel juhul peaks toote jalast ära võtma. Järgmisel hommikul peaks siiski kompressioonraviga jätkama. Niimoodi harjuvad jalad uue olukorraga ja veenilaienditest tekkinud mured hakkavad leevenema.  

Kompressioon asetatakse peale alati liikuvaks ajaks. Tavaliselt pannakse jalga hommikul ja võetakse ära õhtul enne magama minekut. Jalgade naha hoidmiseks tuleks seda õhtul kreemitada mõne niisutava kreemiga, sest kompressioontooted koorivad nahka.  

Veenisukkade ja – põlvikute jalga saamine võib osutuda üsna keeruliseks. Õnneks on selle jaoks loodud erinevaid abivahendeid (sukaraam, libisokk, vastavad kindad) ja neid saab osta koos kompressioontoodetega. Toote jalga panemisel ja ära võtmisel on vajalik jälgida, et seda ei lõhuks ära pikad küüned, sõrmused või käevõrud.

Kompressioontoote esmakordsel soetamisel konsulteeri ITAK esinduskaupluste spetsialistidega.

Kuidas-valida-sobiv-ratastoolipadi-1-1200x960.png

28.02.2025

Ratastooli kasutamine on paljude liikumisraskusega inimeste jaoks igapäevaelu osa. Veetes suure osa päevast ratastoolis istudes, on oluline pöörata tähelepanu ratastoolipadja valikule. Ratastoolipadi ei ole tähtis pelgalt mugavuse tagamiseks, vaid naha ja tervise kaitsmiseks, ning see aitab hoida ka ratastooli istmetekstiili kauem tervena.

Miks on ratastoolipadi oluline?

Ratastoolipadi tagab suurema istumismugavuse, kuid sellel on oma roll ka terviseriskide vähendamisel. Pikaajalisel istumisel mõjub istmikule pidev surve, mis võib terviseprobleemidega inimestel põhjustada nahakahjustusi ja -haavandeid ehk lamatisi ning seda eelkõige luulistes piirkondades nagu näiteks istmikuluu ja sabakont, aga ka reitel. Ratastoolipadi aitab jaotada keharaskust ühtlasemalt, vähendades luulistele piirkondadele avalduvat survet.

Pehmendatud ja toetatud istumisalune aitab parandada ka kehahoidu ja vaagnavöötme asendit, vältimaks pikaajalisest istumisest tulenevaid lihaspingeid ja -valusid. Ebatasasel pinnal liikudes aitab ratastoolipadi ka põrutusi ja vibratsiooni summutada.

Padi on oluline ka ratastooli kaitsmiseks. Ilma istmepadjata avaldub suurem surve otse ratastooli istmekangale, mis võib viia selle kiirema kulumise, venimise või isegi rebenemiseni ning selle väljavahetamine on oluliselt kulukam kui ratastoolipadja soetamine.

Miks ei tohi ratastoolipatja asendada juhusliku teki, padja või rätikuga?

Ratastoolipatja ei tohiks asendada käepäraste rätikute, tekkide või patjadega, kuna need ei täida ratastoolipadja eesmärki ja võivad probleeme hoopis juurde tekitada.

Tavalised tekid, padjad ja rätikud ei ole disainitud keharaskust ühtlaselt jaotuma ning võivad põhjustada hoopis liigset survet nahakahjustuse aldistele luulistele piirkondadele. Lisaks võivad tavalised tekid ja padjad kergesti nihkuda või libiseda, põhjustades ratastooli kasutajale ebastabiilse ja ebaergonoomilise istumisasendi. Nihkudes või libisedes materjal kortsub ning tekitab jällegi ohu nahakahjustuste tekkeks. Ratastoolipatjadel on mittelibisev aluspind, et tagada padja paigalpüsimine.

Kui ratastoolipadjad ja nende katted on valmistatud spetsiaalsetest materjalidest, mis lasevad nahal hingata ning mõningatel juhtudel omavad ka jahutavat efekti, siis tavalised tekid ja padjad nahatemperatuuri ei reguleeri ning võivad põhjustada higistamist ja ebamugavust.

Ratastoolipadja tüübid ja eelised

Ratastoolipadjad on valmistatud erinevatest materjalidest, mis võimaldab valida vastavalt vajadusele sobiva lahenduse. Toome välja peamised padjatüübid ja nende eelised:

1. Õhkpadjad

  • Jaotavad keharaskust ühtlaselt, vähendades survet istmikuluule ja sabakondile.
  • Võimaldavad reguleerida padja õhuga täituvust ja survet vastavalt vajadusele.
  • On lihtsasti eemaldatava ja pestava kattega. Õhkpadi on veekindlast materjalist, mis takistab vedelike imbumist padja sisse.
  • Sobivad nahakahjustuste ennetamiseks keskmise kuni väga kõrge lamatiste tekkeriski korral.

Õhkpadjad on eriti kasulikud inimestele, kes veedavad suurema osa päevast ratastoolis ja kellel on suur risk nahakahjustuste tekkeks. Samuti sobivad need inimestele, kes otsivad maksimaalset mugavust.

ITAKi valikus on saadaval Conform õhkpadjad.

Conform ratastooli õhkpadi

2. Vahtmaterjalist padjad

  • Sobivad toestuseks ja istumisasendi stabiliseerimiseks, kuna on jäigemad kui õhkpadjad.
  • Vastupidavad ja taskukohasema hinnaga kui õhkpadjad.
  • Paljud mudelid on ergonoomilise disainiga, et toetada optimaalset kehahoidu.
  • On lihtsasti eemaldatava ja pestava kattega.
  • Erinevalt õhkpadjast ei vaja vahtpadi tehnilist hooldust (nt õhu reguleerimist).
  • Sobivad nii lamatiste tekkeriski kui ka selle puudumise korral.

Vahtmaterjalist padjad sobivad inimestele, kes veedavad ratastoolis lühikese kuni mõõduka aja päevast ning kes vajavad kerget, mugavat ja taskukohast ratastoolipatja.

ITAKi valikus on saadaval Funke XSEAT ratastoolipadi.

3. Kombineeritud materjalidest padjad

  • Sobivad surve leevendamiseks ja jahutavaks efektiks.
  • Sisaldavad mitme materjali eeliseid – kui geelmaterjal ja õhk aitavad vähendada survet istmikuluule, siis vahtmaterjal tagab stabiilse ja toetatud kehaasendi. Geeli eeliseks on ka jahutav efekt, mis aitab reguleerida kehatemperatuuri ning ennetada higistamist/haudumist ja seeläbi vältida nahakahjustuste teket.
  • Padja väliskate on eemaldatav ja lihtsasti puhastatav.
  • Taskukohasema hinnaga kui õhkpadjad.
  • Sobivad nii lamatiste tekkeriski kui ka selle puudumise korral.

ITAKi valikus on geel- ja vahtmaterjalist kombineeritud Funke GELSEAT ratastoolipadi.

Geel- ja vahtmaterjalist kombineeritud Funke ratastoolipadjad

4. Poroloonist padjad

  • Kasutajale, kellel ei ole lamatiste tekkeriski.
  • Sobivad toestuseks ja mugavama istumisasendi tagamiseks.
  • Lihtsasti eemaldatava ja pestava kattega.
  • Taskukohase hinnaga.

ITAK pakub poroloonpatjadest Rolko ratastoolipatja.

Poroloonist Rolko ratastoolipadi

Olulised omadused, millele tähelepanu pöörata

Ratastoolipadja valimisel on oluline arvestada järgmiste aspektidega:

Naha ja tervise seisukord: Kui teil on hinnatud lamatiste tekkerisk või juba esineb nahakahjustusi/lamatisi, siis on oluline valida lamatisi ennetav istmepadi. Nahakahjustuse tekkeriski puudumisel sobib ka tavaline ratastooli istmepadi, mis ei ole lamatisi ennetav.

Materjal: Valige padi, mis vastab teie keha vajadustele ja igapäevasele kasutusele.

Puhastatavus: Hügieeni säilitamine on võtmetähtsusega – pestav kate või kergesti puhastatav padi on hea valik.

Suurus ja sobivus: Veenduge, et padi vastab teie ratastooli mõõtmetele. Padi ei tohi olla käetugede vahele pressitud ega ulatuda üle eesmise serva.

Kaal: Kui peate patja tihti transportima, on kergemad variandid mugavamad.

Õige ratastoolipadja valimine on oluline nii mugavuse kui ka tervise seisukohalt. Kui sul on küsimusi või vajad abi sobiva padja leidmisel, siis pöördu julgelt endale lähimasse ITAKi kauplusesse või meie abivahendite spetsialistide poole. Leiame koos parima lahenduse!

Infoks

Lamatisi ennetavaid patju ISO-koodiga 04.33.03.01 ja ratastoolipatju ISO-koodiga 18.10.06 on võimalik osta riigipoolse soodustusega.

Juhime tähelepanu, et ratastoolipadi on individuaalne abivahend ja hügieenitoode. E-poest ostetud patju, mida on kasutatud, ümber ei vahetata ja tagasi ei osteta.

Ratastooli-valiku-pohitoed-1200x800.jpg

24.01.2025

Vabadus liikuda on vaimse ja füüsilise heaolu seisukohalt meile kõigile äärmiselt oluline. Kui mingil põhjusel on tekkinud lühi- või pikaajaline liikumispuue, tuleb oma igapäevatoimetuste jätkamiseks kasutada sobivaid abivahendeid, näiteks ratastooli.

Tänu tehnoloogia kiirele arengule on tänapäeval ratastoolide valik väga mitmekesine, mis võimaldab leida parima lahenduse vastavalt individuaalsetele vajadustele ja soovidele. See aitab tõsta elukvaliteeti ja säilitada aktiivset eluviisi, mis on kasutajale harjumuspärane.

Millest alustada?

Esimeseks sammuks on selgitada välja, millist tuge ratastool peab terviseseisundist lähtuvalt pakkuma. Perearst või füsioterapeut võib selles osas anda väärtuslikku nõu, kuid kui midagi jääb siiski ebaselgeks, tasub lisainformatsiooni ja juhendamise saamiseks pöörduda ITAK-i abivahendite konsultantide poole. Ratastooli valides on oluline meeles pidada, et terviseseisundi muutudes võivad ka abivahendi vajadused ajas muutuda. Seetõttu tasub valikut tehes arvestada nii praeguste kui ka võimalike tulevaste vajadustega.

Kuidas leida enda jaoks sobivaim ratastool?

Ratastoolide valik on mitmekesine – elektrilised, manuaalsed, kokkupandavad ja palju muud. Seetõttu on tähtis valiku tegemisel hoolikalt läbi mõelda, milliseid tegevusi abivahendiga teha plaanid.

1. Kas ratastooli eesmärk on iseseisev liikumine?

Kui ratastooli eesmärk on tagada iseseisev liikumine ja seejuures on piiratud vaid alakeha liikumisvõime, siis tasub alati kaaluda käsiratastooli soetamist. Selliselt on garanteeritud, et ülakeha hoitakse aktiivsena ja heas toonuses, mis omakorda parandab oluliselt võimekust kõigi igapäevatoimingutega iseseisvalt hakkama saada. Kui ka ülakeha liikumisvõime on piiratud või ei ole manuaalse ratastooli juhtimiseks lihtsalt piisavalt jõudu, tasub vaadata elektriliste juhtimispuldiga mudelite poole, mis ikkagi annavad kasutajale võimaluse saavutada liikumises iseseisvus.

Kui tervislik seisund ei soodusta ratastooli kasutaja iseseisvat ringi liikumist, tuleks vaadata abistaja juhitavaid ratastoole, mille eripäraks on abistajale mugavad tooli lükkamis- ja pidurdussüsteemid, ning tihti ka väiksemad rattad, kui manuaalsetel mudelitel. Kui soov on siiski näiteks tubastes oludes väiksemaid vahemaid ka iseseisvalt läbida, siis enamus abistaja juhitavaid ratastoole on kohandatud ka sellisteks olukordadeks.

2. Kas ratastooli on vaja autoreisidele kaasa võtta?

Kui ratastooli on tihti vaja autoga transportida tuleks mõelda, milline on transpordivahend, kuhu see mahtuma peab. Kõige vähem võtavad seejuures ruumi kokkuvolditavad ratastoolid, mis mahuvad ära igasse keskimise suurusega sõidukisse. Autosse tõstmisel on kindlasti oluline ka tooli kaal, seega tasub vaadata kergema raamiga mudeleid. Kuigi elektrilised ratastoolid on kasutajale väga mugavad tuleb arvestada, et need on rasked ja oma suurte mõõtmete tõttu vajavad spetsiaalselt kohandatud transpordivahendi olemasolu.

3. Mis keskkonnas on soov ratastooli kasutada?

Üks võtmeküsimustest, millele ratastooli valides tasub mõelda on see, millisel maapinnal on vaja abivahendi toel liikuda. Kui see leiab kasutust vaid siseruumides ja aeg-ajalt sileda kattega kergliiklusteedel sobivad kasutamiseks põhimõtteliselt kõik ratastooli variandid. Kui on soov liigelda ka lahtise kruusaga pinnasel, murul ja lumel, tuleks vaadata suuremate ja laiemate ratastega toole, ning tähelepanu tuleks pöörata ka rehvide mustrile. Seejuures võiks raskemini läbitaval maastikul eelistada kergema kaaluga ja tugevama raamiga ratastoole.

Ratastooli valimine, millega arvestada ratastooli valimisel
ITAKi kauplustest leiab mitmekesise valiku ratastoole ja terviseabivahendeid, ning aitame leida ka sobivaid erilahendusi vastavalt vajadustele.

4. Kas ratastool on sobiv?

Kuna inimeste kehakaal ja pikkus ning terviseseisundist tulenevad eripärad võivad suuresti erineda, on väga oluline teha kindlaks, kas ratastool vastab nendest parameetritest tulenevatele nõuetele. Ratastoolis on esmatähtis, et istuja vaagen oleks neutraalasendis ning selle asendi hoidmiseks oleksid toolil õigetel kõrgustel olemas kõik vajalikud toetuspunktid. Kui ratastooli kasutaja on iseseisvalt võimeline toolist väljuma ja sinna tagasi istuma, siis tuleks jälgida, et tooli seadistused vastaks kasutaja keskkonnale ja parameetritele.

5. Kas ratastooli välimus on ka oluline?

Kui sinu jaoks on oluline, milliseid riideid või soengut sa kannad, siis kindlasti on mõistlik tähelepanu pöörata ka ratastooli välimusele. Esmajoones on see küll abivahend, kuid personaalsed valikud, nagu näiteks erinevates toonis ratastooli raam või hoopis elegantne ja lihtne välimus sobitavad ratastooli ideaalselt sinu stiiliga.

6. Kui palju raha on võimalik abivahendi soetamiseks kulutada?

Ratastooli valides tasub endale paika panna kindel eelarve. Seda põhjusel, et ratastoolide hinnad võivad varieeruda suurtes piirides ja peab arvestama, et igasugused lisad ning kohandamised tõstavad lõpphinda. Mõistlikult planeerides saab aga juba eos vaadata ringi just nende mudelite seas, mis on taskukohased. Lisaks on võimalik ratastooli soetada riigipoolse soodustusega. Täpsema teabe saamiseks pöörduge ITAK-i abivahendite konsultantide poole – nad on alati valmis teid abistama!

2025-90-soodustus-abivahenditel-1200x849.png

03.01.2025

Alates 1.jaanuarist 2025 hakkas kehtima uuendatud määrus abivahendite loetelu ja tasu maksmise kohustuse ülevõtmise kohta. Määrusega tõsteti kõikide liikumist võimaldavate või soodustavate abivahendite ja nägemisabivahendite piirmäär 90 protsendini, seejuures jääb inimeste omaosaluseks 10 protsenti piirhinnast. See tähendab, et väga paljud abivahendid muutuvad ka ITAKi kauplustes oluliselt taskukohasemaks ja kättesaadavamaks.

Mida tõi määruse muudatus?

  • Soodustuse tõus 90%-ni. Mitmed olulised abivahendid said uue soodustusprotsendi, mis ulatub nüüd 90%-ni seda nii abivahendi ostmisel kui ka rentimisel.
  • Piirhinna tõus. Paljude abivahendite piirhind tõuseb, mis tähendab, et riigi kompensatsioon suureneb ja võimaldab saada kvaliteetseid abivahendeid veelgi taskukohasemalt.
  • Soodustused mähkmetele ja sidemetele. Kui varem kompenseeriti 40% nende toodete hinnast, siis uue määruse kohaselt on kompensatsioonimäär 50%.

Millised tooted ITAKi kauplustes on muudatustest mõjutatud?

Muudatus puudutab neid abivahendeid, mille piirmäär oli varem alla 90 protsendi, nagu näiteks:

  • kargud ja käimiskepid
  • käimisraamid, rulaatorid, käimistoolid, käimislauad
  • ortopeedilised jalatsid
  • invarollerid
  • ratastoolide varuosad
  • tualetiabivahendid (tualetitoolid ja potikõrgendused)
  • vanni- ja dušitoolid

Meie eesmärk ITAKis on pakkuda alati parimaid lahendusi, olgu selleks ostetavad või renditavad abivahendid. Oleme kindlad, et meie lai valik katab kõik vajadused – olgu selleks liikumise, igapäevase mugavuse või hügieeni parandamine.

Astuge julgelt sisse ITAK Terviseabivahendite kauplustesse, kus meie abivahendi spetsialistid on valmis vastama teie küsimustele ja selgitama soodustuse saamise tingimusi. Kui soovite abivahendit kasutada lühiajaliselt, on ITAKis võimalik rentida kvaliteetseid abivahendeid uue soodustusega.

Kui soovite põhjalikumalt tutvuda uunenud määrusega saate seda teha Riigi Teatajas vajutades siia või Sotsiaalkindlustusameti kodulehel lühikokkuvõttega siin.

Joulupuhad-2024-itaki-kaupluste-avamisajad-01-1200x801.png

18.12.2024

Pühade ajal on meie ITAKi esinduskaupluste lahtiolekuajad mõnevõrra muutunud.

Planeerige oma külastus varakult!🎄

Kui vajate tervise- või liikumisabivahendeid, siis soovitame pühadele eelnevatel päevadel aegsasti meie esinduskaplusi külastada. Oleme valmis teid igakülgselt aitama, et saaksite kõik vajaliku juba enne pühade algust.

🎄 23.12: lühendatud tööpäev – kõik kauplused sulgevad uksed 3 tundi tavapärasest varem.
🎄 Jõululaupäev, 24.12: suletud
🎄 Esimene jõulupüha, 25.12: suletud
🎄 Teine jõulupüha, 26.12: suletud
🎆 Aastavahetus, 31.12: lühendatud tööpäev kõik kauplused sulgevad uksed 3 tundi tavapärasest varem.
🎇 Uusaasta esimene päev, 01.01: suletud

Soovime teile kauneid pühi ja kohtumiseni ITAKi esinduskauplustes! 🎅✨

Tellimusi saate mugavalt teha ka läbi meie e-poe: www.itak.ee

Teavitus-Thuasne-Elbow-kuunarkargud-w2016-w2017-01-01-1200x819.jpg

06.09.2024

Teavitame teid, et Thuasne küünarkarkude mudelitel Elbow crutches W2016 ja W2017 on tootja ettevaatusabinõuna vähendanud maksimaalset kasutajakaalu 150 kilogrammilt 130 kilogrammile. Sellega seoses korraldatakse toodete tagasikutsumine nimetatud toodete kasutajatele, kelle kehakaal ületab 130 kg.

Täpsem info: 737 0075/ info@itak.ee

Parnu-kauplused-ristiku-1-ja-riia-mnt-169a-02-02-Copy-1200x819.jpg

20.06.2024

Meil on suur rõõm teatada, et ITAK Terviseabivahendid on nüüd ka Pärnus esindatud! Avasime Pärnus koguni kaks uut kauplust, et pakkuda Pärnu ja Pärnumaa elanikele ning suvepealinna külastajatele parimat valikut terviseabivahendeid.

Kus meid leida?

Meie uued kauplused asuvad kahes mugavalt ligipääsetav asukohas:

Riia Majas aadressil Riia mnt 169a, asub suurima sortimendiga terviseabivahendite kauplus Pärnus. Kaupluses on saadaval: Liikumisabivahendid, treening- ja taastusravivahendid, põetus- ja hooldusabivahendid, ortoosid ja ortopeedilised talla ja varbatoed, kompressioonsukad, uriinipidamatuse tooted, tooted lapsele ja emale, massaaživahendid jpm. Lisaks leiate kauplusest lai valiku renditavaid tooteid.

Pärnu Haiglas aadressil Ristiku 1 asuvast ITAKi kauplusest leiate eelkõige ortoosid, ortopeedilised abivahendid, talla- ja varbatoed, kompressioontooted ning erinevad treening ja taastusravivahendid.

Olete oodatud külastama meie uusi kauplusi Pärnus! Olgu vajadus suur või väike, aitame teil leida lahendused, mis toetavad teie tervist ning parandavad elukvaliteeti. Meie professionaalne ja sõbralik personal on alati valmis teid nõustama, et leida just teile sobivad tervise- või liikumisabivahendid. ITAKi kauplustes kehtivad riiklikud soodustused.

Kohtumiseni ITAKi kauplustes!

Jalaprobleemid-on-ennetatavad-Abivahendid-labajalgadele-ja-varvastele-1200x800.jpg

30.04.2024

Jalad kannavad meid läbi elu ja seega on äärmiselt oluline, et hoolitseksime nende eest korralikult. Kahjuks kipub aga just jalatervis jääma sageli tahaplaanile, mistõttu võivad tekkida erinevad terviseprobleemid.

Tavaliselt peetakse nahapaksendeid, varvaste deformatsioone, valu kannas või talla all paratamatuks ja püsivaks, millega tuleb leppida. Nimetatud probleemid varjavad endas hoopis suuremat terviseriski kui üldjuhul arvame.

Kõndides esinev valu või varvaste deformatsioonid hakkavad ühel hetkel mõjutama meie kõnnimustrit, mis võib hakata koormama liigeseid, mistõttu väheneb oluliselt liikumisaktiivsus. Lisaks tekitavad hõõrdumine ja liigne surve nahakahjustusi, mis võivad põhjustada infektsioone. Tegelikult on suurem osa jalalabade probleemidest ennetatavad või abivahenditega leevendatavad.

Levinuimad labajalgadega seotud probleemid on kõrge või madal tallavõlv, hallux valgus ehk väljapoole pöördunud suur varvas, haamervarbad, nahapaksendid ja –haavandid, paksenenud varbaküüned ning konnasilmad. Need kõik on tegelikult meie keha kaitse- ja kohanemisreaktsiooni tulemused erinevatele teguritele, olgu selleks siis kitsad ja mittesobivad jalanõud, mittevenivad ja kitsad sokid, lihaste või sidekoe nõrkus, ülekaal või kaasuvad kroonilised haigused.

normaalne ja lamenenud jalavõlv

Normaalne tallavõlv (vasakul) ja lamenenud (paremal). Allikas: medi.de

Kuidas labajalgadega seotud probleeme ennetada?

Jalgade heaolu algab hügieenist! Oluline on oma jalgu korralikult pesta ja kuivatada ning loomulikult ka kreemitada. Kreemitamine aitab säilitada naha niiskust ja elastsust, et vältida nahakahjustusi ja –haavandeid. Varbaküüntel ei tohiks lasta kasvada varbast pikemaks ning lõigata tuleks neid sirgelt.

Sokid või sukkpüksid võiksid olla pehmed ja venivad ning pigem numbri võrra suuremad, et need ei suruks varbaid kokku või kõveraks ega tekitaks lümfi- ja vereringehäireid. Jalanõud peaksid olema sobiva suurusega, et varvastel oleks ruumi. Kitsad ja väikesed jalanõud võivad tekitada luude deformatsioone ja liigsest survest tingitud nahapaksendeid või küüne muutusi.

Milliseid abivahendeid jalaprobleemide puhul valida?

Enne sobiva abivahendi valikut on oluline hinnata oma jalgu väliselt. Sealhulgas tuleb pöörata tähelepanu tallavõlvile, varvaste asendile ning naha seisundile – kas see on kuiv või pidevalt niiske ning higistav, kas esineb punetust või nahakahjustusi. Lisaks on oluline jälgida küünte tervist, sealhulgas nende kuju, värvust ja pikkust.

Kõrge või lamenenud piki- või ristivõlvi puhul tuleb kasutada jalanõude sees sobivaid tallatugesid, mis pakuvad jalale tuge, pehmendust ja asendikorrektsiooni. Tallatoed võivad olla lokaalsed päkapadjad või ristivõlvi toed, kui ka kolmveerand- või täispikkuses sisetallad. Ära ei tohi unustada, et tallatoed kuluvad ja amortiseeruvad, mistõttu tuleks neid kindlasti 1-1,5 aasta tagant välja vahetada.

tallatoed jalgade abivahendid

Varvastel olevate nahapaksendite ja konnasilmade korral tasuks kasutada varba ümber käivaid silikoonist varbakaitseid või varbaeraldajaid, mis vähendavad survet probleemsele piirkonnale. Varbaeraldajad sobivad kasutamiseks ka hõõrdumise vältimiseks – näiteks väiksemate haavade ja villide korral.

nahapaksendid jalgade abivahendid

Haamervarvaste puhul on varbad kõverdunud, nii et varvaste all on tühi ruum ja suur surve langeb nii pöia eesosale kui ka varvaste tippudele, tekitades nahapaksendid varvaste peale. Varvaste all olev tühi ruum tuleks täita vahtkummist või silikoonist toetuspadjaga, mis kinnitub aasadega varvaste külge ja püsib kindlalt paigal. Selline abivahend aitab varvastel sirutuda ja leevendada varvaste tippudele langevat survet. Üksiku haamervarba asendi korrigeerimiseks on olemas W-tugi, mis aitab varbaid joondada ja kaitseb juba deformeerunud varvast liigse surve eest.

haamervarbad abivahendid

Hallux valgus ehk suure varba deformatsiooni tuleks varbaluu pöördumise vältimiseks kasutada silikoonist või tekstiilist varbaeraldajat, mis aitab varbal joonduda. Lisaks võib kasutada suure varba nukikaitset, mis vähendab luunuki hõõrdumist ja survet. Suure varba pöördumise progresseerumise vältimiseks on olemas ka öölahased, mis hoiavad varvast õigel teljel.

hallux valgus jalgade abivahendid

Plantaarfastsiidi ehk rahvakeeli tuntud ka kui kukekannuse kannavalu korral on surve ja põrutuste leevendamisel abiks vahtkummist või silikoonist kannapadjad ning tekstiilist kannakaitse sokid.

Kukekannus abivahendid jalgadele

Ainult abivahenditest ei piisa!

Labajalgadele ja varvastele suunatud abivahendid on ainult üks osa jalahooldusest ja jalgadega seotud probleemide lahendusest. Jalgade tervise puhul mängivad olulist rolli ikkagi õiges suuruses ja mugavad jalanõud, hügieen, naha niisutamine, küünte hooldamine ning lihaste ja sidekoe tugevdamiseks ka jalavõimlemine ja venitusharjutused.

Kui soovite rohkem infot toodete kohta, siis külastage ITAKi kaupluseid, kus meie abivalmid abivahendite spetsialistid aitavad teid hea meelega. Samuti saate tutvuda meie e-poe valikuga aadressil www.itak.ee.

Medi-kompressioonsukad-1200x675.jpg

10.04.2024

Kui tunned jalgades väsimust või paistetust, võivad kompressioonsukad ja -põlvikud olla tõhus lahendus vaevuste leevendamiseks. Need tooted aitavad parandada vereringet ja vähendavad jalgades ebamugavustunnet. Järgnevas artiklis anname ülevaate, mida tuleks teada kompressioonsukkade soetamisel ja kuidas neid hooldada nii, et tagada nende optimaalne toimimine ja pikem kasutusiga.

Kompressioonsukad ja -põlvikud on mõeldud eelkõige inimestele, kellel esinevad jalgade veenilaienendid. Sageli on see vaid kosmeetiline probleem, kus säärtel ja/või reitel võib märgata peeneid kapillaarivõrgustikke või suuri looklevaid veene, mis ei tekita valu. Sellisel juhul võiks kaaluda esimese surveklassi kuuluvate kompressioonsukkade või -põlvikute kasutamist ning samuti on soovitatav konsulteerida arstiga.

Kuid kosmeetiline probleem võib süveneda ja muutuda krooniliseks venoosseks puudulikkuseks, mis vajab meditsiinilist ravi. Sellisel puhul kasutatakse konservatiivse ravina võimlemist, pikaajalise seismise/istumise vältimist, jalgade üles tõstmist ja kompressioonravi. Sobivaks surveks on vähemalt klass kaks, vajadusel võib arst määrata ka tugevama surveklassi.

ITAKIi kauplustes ja e-poes on saadaval lai valik Medi kompressioontooteid. Igapäevaseks kasutamiseks sobivad väga hästi meditsiinilise survega Duomed ja Duomed Smooth sukad ja põlvikud.

medi kompressioonsukad on saadaval ka avatud pöiaga

Neid on saadaval nii esimese kui teise klassi survega. Valida saab kahe värvi vahel, lisaks on olemas nii lahtise kui kinnise varbaga variandid. Duomedi teise surveklassi kompressioontooteid on seejuures võimalik osta soodustusega, kui selleks on väljastatud vastav digiretsept. Duomed Smooth tooted on võrreldes tavaliste ravisukkadega siledamad ja pehmemad ning näevad välja nagu tavalised sukad.

medi kompressioonpõlvikud

Reisipõlvikud

Kompressioonpõlvikuid võib vaja minna ka inimestel, kes reisivad palju. Tootesari Medi Travel Men ja Medi Travel Women on mõeldud inimestele, kellel pika istumise tõttu muutuvad jalad raskeks. Reisipõlvikud aitavad vähendada ka trombide tekke riski. Hea valiku reisipõlvikuid leiate ITAKi hästi varustatud kauplustest.

Kompressioontoote valimisel on oluline leida inimesele sobiv suurus ja vajalik kompressioon. Õige suka või põlviku leidmiseks tasub kindlsti pöörduda klienditeenindaja poole.

Kasutamine

Kompressioonsukad / põlvikud pannakse jalga hommikul, enne kui jalad tursuvad. Oluline on jälgida, et suka/põlviku sisse ei jääks ühtki volti. Kompressioontoode eemaldatakse õhtul, kui jalgadel liikumine on lõppenud. NB! Ravisukad/põlvikud koorivad nahka ja seetõttu on oluline õige nahahooldus (naha jaoks õrnad pesuvahendid, niisutavad kreemid).

Kompressioontoote surve on suurem alumises osas ja väheneb kõrgemale jõudes. Survega sukkasid ja põlvikuid võib olla raske jalga saada, eriti jalalaba osa. Üheks võimaluseks on soetada spetsiaalne suka jalgatõmbamise raam, mis võimaldab seda tegevust mugavamalt ja lihtsamalt sooritada. Tasub ka teada, et suka jalgatõmbamise raami saab soetada soodustusega, kuid selleks on vajalik arsti poolt väljastatud abivahendi tõend.

 

Kindlasti tuleb meeles pidada, et ravisukkade/põlvikute kandmine vajab harjumist. Esimestel päevadel tuleks eemaldada sukk/põlvik kui see hakkab tekitama valu või suurt ebamugavustunnet ja proovida järgmisel päeval uuesti. Ajapikku jalg harjub ja regulaarne kompressioonravi hakkab tulemusi andma. Sukkade pealepanemist aitavad. Kompressioonsukkade pealepanemiseks on loodud ka spetsiaalsed kindad, mis tagavad kindla haarde ja lihtsustavad sukkade peale tõmbamist.

Kompressioontoodete hooldamine

Sukki/põlvikuid võib pesta käsitsi või pesumasinas õrna pesutsükliga 30 või 40 °C kraadi juures. Pesuks sobib valgendusaineteta värviliste riiete pesemiseks mõeldud vahend. Kindlasti ei tohi kasutada pesupehmendajaid! Tooteid ei tohiks kuivatada päikese käes ja radiaatori või muu küttekeha peal.

Tooteid ei tohiks kuivatada päikese käes ja radiaatori või muu küttekeha peal.

Kuidas-muuta-koogitoimingud-lihtsamaks-liikumisraskustega-inimesele-1200x800.jpg

01.03.2024

Kuidas kohandada kööki nii, et see oleks kasutajasõbralik ka olukordades, kus inimene võib olla piiratud liikumisega, näiteks pärast insulti või kui keha üks pool on nõrgem või halvatud? Millised lahendused aitavad tagada, et ka ratastoolis istuvad inimesed või eakad, kelle jõud hakkab raugema, saaksid köögis iseseisvalt hakkama? Tänapäeval on mitmeid tõhusaid lahendusi, mis võimaldavad liikumisraskustega inimestel iseseisvalt köögitoimingutega hakkama saada, seda nii abivahendite kui ka spetsiaalse köögimööbli abil. Kõigest sellest ja paljudest muudest köögikohanduste võimalustest saad lugeda järgnevast artiklist.

Iseseisvuse olulisus haiguse ajal

Insult, Parkinsoni tõbi, Sclerosis multiplex– need on vaid mõned haigused, mille tõttu võib iseseisvalt söömine või söögi valmistamine olla raskendatud või lausa võimatu. Üks ühine eelnimetatud haigusest tulenevaid sümptome on käte värisemine. Haigusest tulenevalt võivad tekkida jäsemete nõrkus, lihasjäikus, tasakaaluhäired, mis omakorda ajendavad ratastooli kasutama. Insuldi puhul tekib sageli ka ühe keha poole halvatus.

Igaühe jaoks meist on oluline olla võimalikult iseseisev ja saada hakkama erinevate isiklike igapäevatoimingutega. Iseseisvus aitab inimesel tunda end täisväärtuslikuna ja edendab üldist rahulolu ning heaolu. Lisaks võivad isegi väikesed tegevused nagu toidu valmistamine ja söömine aidata parandada enesetunnet. Kui need võimalused aga ära kaovad võivad tekkida rusuvad tunded ning hirm iseseisvust kaotada ja teistele koormaks jääda. Seda peaks aga kindlasti vältima.

Millised abivahendid muudavad köögitoimingud lihtsamaks?

Söögiriistad

Söögiriistad võib kaudselt jagada kahte gruppi – kerged ja rasked. Kerged söögiriistad sobivad inimestele, kellel puudub kätes jõud. Need söögiriistad on kerge käepidemega ja suure läbimõõduga. Käepideme üks pool on lamedam, et vältida kahvli, noa või lusika keerlemist käes.

Rasked söögiriistad kaaluvad rohkem, kui tavapärased kahvlid, noad ja lusikad ning seetõttu sobivad hästi kasutamiseks inimestele, kel esineb käte värinat. Raskus aitab vähendada värinat, mistõttu söögiriista liigutamine on sellega stabiilsem ja kontrollitum.

liikumisraskused, söögiriistad, lusikas, nuga
Rasked söögiriistad sobivad hästi inimestele, kel esineb kätes värinat.

Selliseid kahvleid, nuge ja lusikaid on võimalik vajadusel paaril korral painutada soovitud nurga alla.

Igapäevaseid köögitoiminguid hõlbustab veel spetsiaalse käepidemega nuga. Universaalne kööginuga on ergonoomilise käepidemega, mistõttu lõikamine nõuab vähem lihasjõudu ning väheneb pinge ja koormus käele. Noa käepide on valmistatud väga hästi haakuvast materjalist, mis lihtsustab haaramist ja tagab noa kasutamise turvalisuse.

Söögipõlled

Hügieeni tagamiseks söögiaegadel võib kasutada söögipõllesid, mida on saadaval nii ühekordsetena kui ka pestavatena. Praktiline ühekordne söögipõll on varustatud taskuga, kuhu toit saab koguneda ja need on varustatud ka tagant seotavate paeltega. Korduvkasutatav söögipõll on varustatud kaela tagant trukkidega kinnitamise võimalusega ning talub üle 150 pesutsükli.

Joogitopsid

Sobiv joogitops lihtsustab vedeliku ja vedelama toidu tarbimist ilma, et suur kogus korraga kurku satuks või maha tilguks. Joogitopse on võimalik kohandada vastavalt vajadusele. Näiteks saab neid kombineerida vedeliku või pudru/püree kaanega. Vajadusel saab tellida mõlemad kaaned koos topsiga komplektis. Tee ja vedeliku kaanel on väiksem auk ning pudru ja püree jaoks on olemas ka suurema läbilaskega kaas.

Taldrikud ja kausid

Kui esineb käte värinat või töötab ainult üks käsi, siis tavaliselt pole söömine taldrikult kõigile sobiv lahendus. Õnneks on saadaval erineva kujuga taldrikuid ja kausse. Laia ääre ja kõrge servaga taldrik või kauss on mugav valik, kuna see hõlbustab söömist ühe käega või kätevärina korral. Kõrge äär võimaldab toidu lihtsalt söögiriistale asetada, vähendades riski toidu mahakukkumisele.

Taldrikut ja kaussi saab lauale kinnitada iminapa abil. Lisaks on iminapp eemaldatav, võimaldades neid mugavalt pesta nõudepesumasinas ja kasutada mikrolaineahjus. Need söömistarvikud pakuvad mugavust kasutamisel, kuna ei libise ega lase toidul maha kukkuda, tagades seeläbi piisava puhtuse ja iseseisva söömise võimaluse. Igaüks saab valida sobiva lahenduse, kuna ITAKi tootevalikus on laia ääre ja kõrge servaga taldrik, kõrge äärega kauss ning taldriku ääris, mida saab kinnitada olemasoleva tavalise taldriku või kausi äärele.

Muud köögitarvikud

Kui jõud kätes on vähenenud ja haaramine on raskendatud, kuid soov köögis toimetada on suur – millised abivahendid võiksid olla tänuväärseks abiks?

  • Käärid – Iseavanevad käärid vedruga, tänu millele jääb enda pingutuseks vaid kääriterad kokku suruda, haarde vabastamisel avanevad käärid ise.
  • Pudeli/purgiavaja – Pudelite ja purkide avamisega on tihti raskusi ka inimestel kellel kätes piisavalt jõudu ja stabiilsust. Purgiavajal on kaks rööbast, et avada erinevas mõõdus pudeleid ja purke. Libista purgikaas rööpasse ja purki keerates lukustub purgi kaas. Purgiavaja ongi justkui lisa kätepaar, mille saab lihtsalt kinnitada laua ääre alla või köögikapi külge.
  • Käepide – Kui kätes ei ole enam piisavat jõudu, siis on keeruline avada kraane, mille puhul tuleb kasutada tugevalt keeramist. Spetsiaalse käepidemega saab lihtsalt ja mugavalt avada erinevaid kraane. Käepide tuleb asetada olemasoleva kraani keeratavale osale nagu müts pähe. Pikendatud käepide aitab kergemini raskust jaotada ning sedasi omal jõul siiski kraane avada.
  • Lõikelaud ühe käega kasutamiseks – Lõikelaual on kaks vertikaalsete tihvtidega kaldu nurka ja libisemisvastane lõikepind. See võimaldab näiteks võileibu valmistada ja lõigata vaid ühe käega ning tagab, et leib ei libise. Lõikelaua esiosa saab asetada üle laua või leti ülemise serva, nii et see ei liiguks kasutamisel.
  • Haarats – Kui hästi ei ulatu vajaminevate asjadeni, siis on haarats heaks abivahendiks asjade tõstmisel ja haaramisel.

Erilahendusega köök

Ratastooli kasutajale kohandatud köök võib olla tõeliselt elumuutev lahendus. Selleks et muuta köögis toimetamine mugavaks ja ligipääsetavaks ratastooli kasutajale võib kaaluda mööbli lahendusi nagu elektriliselt liigutatavad köögikapid ja -tasapinnad. Need võimaldavad mugavalt reguleerida mööbli kõrgust ja lihtsustada ligipääsu köögitarvikutele. See mitte ainult ei suurenda kasutusmugavust, vaid võimaldab ka iseseisvat toimetulekut köögis, tagades kasutajale suurema vabaduse ja võimalused.

 

Soovitused köögis paremini toimetamiseks:

  • Hoia köögipind puhtana, et saaks mugavalt ja ohutult süüa valmistada
  • Hoia põrand puhtana, et ei oleks libastumise, komistamise või ratastooliga takerdumise ohtu! Säiliks ohutu ligipääsetavus.
  • Aseta vajaminev käepärasele kaugusele
  • Kui ei ole võimalik sööki ise valmistada, lase abistajal toit ja söögitarvikud lauale valmis panna
  • Soeta spetsiaalsed abistavad köögitarvikud lihtsustamaks söögitoiminguid

ITAKi toodetega saate mugavalt tutvuda meie e-poes ja kauplustes!

ITAK OÜ

Anna meile tagasisidet

JÄLGI MEID SOTSIAALMEEDIAS

© 2024 ITAK OÜ KÕIK ÕIGUSED KAITSTUD

Save Your Cart
Share Your Cart